header

Czy odpowiadałaś sobie kiedyś na pytanie: ile czasu poświęcasz codziennie na dokładne oczyszczenie twarzy z makijażu? A teraz zastanów się, czy zdarza Ci się łączyć tę czynność z wieczornym prysznicem? A może po prostu przemywasz twarz zwykłym mydłem? Jedna i druga opcja jest błędem!
Delia Cosmetics rusza na ratunek naszej skórze – S.O.S. Dermo System.
Dowiedz się więcej!

Na czym powinno polegać prawidłowe oczyszczanie twarzy?

Mimo, że „oczyszczanie” brzmi podobnie do„umycia” twarzy – określenie to nie jest równoznaczne z prawidłowym demakijażem i usunięciem z twarzy wszelkich zanieczyszczeń. To tak jak z makijażem – wytuszowanie rzęs nie oznacza pełnego make-up’u, prawda? Nakładając makijaż, każdą czynność staramy się wykonywać precyzyjnie, natomiast jego przy zmywaniu często ograniczamy się do przemycia skóry żelem lub przetarcia tonikiem (nie wspominając już o tym, że części z nas zdarza się całkowicie pominąć wieczorny demakijaż!) Ciekawe i paradoksalne! O tym, jakie korzyści płyną z regularnego i dogłębnego oczyszczania twarzy jeszcze powiemy – zatrzymajmy się teraz przy sposobach demakijażu.

Oczyszczanie twarzy powinno stać się codziennym rytuałem,  na który będzie składał się demakijaż, umycie twarzy, dezynfekcja oraz nałożenie kremu. Dodatkowo, przynajmniej raz w tygodniu, powinnaś dołączyć do tej listy peeling, „parówkę”, oczyszczenie porów oraz maseczkę. Zastanawiasz się czy takie zabiegi w domu przyniosą efekty? Ależ oczywiście – kosmetyki dopasowane do Twojego rodzaju cery oraz regularność w ich stosowaniu, pozwolą wyeliminować problem przesuszonej, pozbawionej blasku, odwodnionej i zanieczyszczonej skóry. Jeśli nie masz dużych zmian ropnych czy popękanych naczynek (pielęgnację i oczyszczanie takiej cery warto najpierw omówić z dermatologiem), nic nie stoi na przeszkodzie w walce o piękną i zdrową skórę twarzy w domowym zaciszu.

image1
twarz

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Jeśli liczysz na maksimum efektu, oczyszczaj skórę twarzy postępując krok po kroku wg poniższych wskazówek, bez pominięcia żadnego z etapów. I pamiętaj, że musisz robić to systematycznie:
1. Demakijaż – czyli całkowite usunięcie resztek makijażu. W tym celu użyj mleczka, płynu dwufazowego, wody micelarnej lub olejku hydrofilowego. Wybierz kosmetyk, który najbardziej odpowiada wymaganiom Twojej cery. Dermo System oferuje Ci Płyn Dwufazowy do demakijażu z ekstraktem ze świetlika, Mleczko do Demakijażu twarzy i okolic oczu z naturalną betainą lub Wodę Micelarną do twarzy i okolic oczu z D-panthenolem. Wszystkie preparaty świetnie oczyszczają pory, wygładzają skórę oraz nie dopuszczają do tworzenia się ropnych krostek powstałych z tłuszczu i zanieczyszczeń. Dodatkowo nie szczypią w oczy, koją skórę oraz pozostawiają uczucie świeżości.

2. Demakijaż oczu i ust – jeśli zdarza Ci na podrażnioną i przesuszoną skórę wokół oczu i ust, powinnaśoprócz kosmetyku do całej twarzy, poszukać produktu przeznaczonego tylko do tych okolic. Skóra wokół oczu i ust jest szczególnie wrażliwa i narażona na podrażnienia, dlatego warto zainwestować w preparat, który nie będzie jej dodatkowo uszkadzał. W tym przypadku sprawdzą się płyny dwufazowe, które zawierają specjalne olejki, mające właściwości rozpuszczające. Zawsze pamiętaj o tym, aby nie pocierać zbyt mocno skóry wokół oczu (to najszybsza droga to zwiotczałej skóry oraz kurzych łapek). Najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie niewielkiej ilości kosmetyków na wacik kosmetyczny, a następnie przyłożenie go w miejsce, które chcemy oczyścić. Dobrym wyborem w tym wypadku będzie Płyn Dwufazowy do demakijażu okolicy oczu i ust, który usuwa także kosmetyki wodoodporne.

3. Umycie twarzy – aby dokładnie umyć twarz, wybierz specjalny żel lub piankę, która usunie resztki makijażu. Nigdy nie używaj zwykłego mydła i ogranicz stosowanie wody z kranu. Mydło i woda niszczą warstwę ochronną skóry, a także zmieniają jej odczyn, co umożliwia wnikanie do niej bakterii i zatykanie porów. Może to także doprowadzić do napięcia skóry oraz spowodować podrażnienia. Najlepiej przegotuj wcześniej wodę lub używaj wody mineralnej, termalnej lub naparu z rumianku czy melisy. Do mycia zastosuj Żel do Mycia twarzy i okolic oczu z D-panthenolem lub Olejek Hydrofilowy do mycia i oczyszczania twarzy i okolic oczu z olejem migdałowym i arganowym, które nie tylko usuną wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum, ale także pozostawią skórę odświeżoną, gładką i nawilżoną.

mycie

4. Peeling – raz w tygodniu zadbaj o ścieranie zrogowaciałego naskórka oraz odblokowanie porów poprzez peeling. Na wilgotną skórę nałóż odpowiedni kosmetyk (najlepiej niepodrażniający, drobnoziarnisty) i delikatnie masuj twarz przez kilka minut. Następnie zmyj resztki letnią wodą.

image5
image6

5. „Parówka” – dobrą metodą na rozszerzanie porów jest także przygotowanie sobie kuracji parowej. Zalej wrzątkiem zioła (np. rumianek, szałwię, miętę, nagietek, dziurawiec, rozmaryn lub lipę), zakryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad naparem. Pozostań tak maksymalnie przez 15 minut.

6. Oczyszczanie zaskórników – zabieg ten najlepiej wykonać u kosmetyczki, jednak jeśli chcesz podjąć się tej czynności w domu, owiń palce w chusteczki higieniczne i niezbyt mocno uciskaj skórę, aby pozbyć się niedoskonałości. Nigdy nie przekłuwaj zamkniętych zaskórników!

image7
dezynfekcja

7. Dezynfekcja – przed i po każdym oczyszczeniu skóry (zwłaszcza po wyciskaniu zaskórników) przetrzyj twarz tonikiem lub spryskaj Mgiełką Tonizującą do twarzy, szyi i dekoltu, aby zdezynfekować skórę i przywrócić jej naturalne pH.

8. Maska – raz na tydzień nałóż na twarz ulubioną maseczkę ściągającą.

9. Krem – na zakończenie rytuału demakijażu i oczyszczania twarzy wklep krem antybakteryjny, łagodzący lub nawilżający, np. Krem do twarzy regenerujący z Q10 ArganCare.

Tonik, mleczko czy płyn micelarny – co wybrać?

Zastanawiasz się, po który z tych preparatów do demakijażu sięgnąć? Kosmetyki te różnią się między sobą nie tylko konsystencją, ale przede wszystkim sposobem działania:

1. Mleczko do demakijażu zawiera zazwyczaj najwięcej składników nawilżających oraz natłuszczających. Jest kosmetykiem idealnym na zimę, gdyż potrafi dodatkowo ochronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy mróz.

2. Matujący tonik do twarzy – jeśli posiadasz cerę tłustą, zrezygnuj z dodatkowo obciążającego mleczka i sięgnij po tonik. Oprócz oczyszczania, działa ściągająco, łagodząco oraz odkaża skórę. Tonik przywraca także naturalne pH skóry, dlatego jego codzienne stosowanie, powinno stać się rytuałem każdej z nas.  Utrzymanie prawidłowego pH to nie tylko zapobieganie wypryskom, ale także ułatwienie skórze wchłaniania składników aktywnych zawartych w kremach.

3. Płyn micelarny – to uniwersalny produkt, który świetnie przygotowuje skórę do makijażu i sprawia, że staje się ona aksamitna i odświeżona. Łączy w sobie cechy mleczka do demakijażu, toniku oraz płynu oczyszczającego.

Jakie efekty niesie regularne oczyszczanie twarzy?

Systematyczne wykonywanie demakijażu i dogłębne oczyszczanie twarzy korzystnie wpływa na kondycję skóry, rozwiązując m.in. takie problemy jak: trądzik, szary koloryt czy zatkane pory. Wykonując wyżej omówione czynności sprawisz, że pory skórne będą pozbawione zalegającego w nich sebum i zanieczyszczeń, co przełoży się na zdrowy i promienny wygląd cery.

Oczyszczanie twarzy przed snem to bardzo ważna część codziennej pielęgnacji, ponieważ podczas snu skóra regeneruje się. Czystej skórze łatwiej jest oddychać i wchłaniać substancje rewitalizujące z zastosowanych kosmetyków. Miej na uwadze, że już kilkukrotny brak odpowiedniej higieny może sprawić, że mimo snu, nasza twarz będzie ziemista, nadal zmęczona, a na jej powierzchni mogą pojawić się niedoskonałości.

image9

Błędy popełniane podczas oczyszczania twarzy

1. Używanie zwykłego mydła –nie zmyje ono makijażu, a na domiar złego zmieni pH skóry na zasadowe, czyli niezgodne z jego lekko kwaśnym odczynem. Dłuższe stosowanie zwykłego mydła przesuszy skórę.

2. Mycie twarzy używając samej wody. Woda nie usunie zanieczyszczeń i makijażu, a pozostawi jedynie podłoże do rozwoju zaskórników i bakterii.

3. Używanie podrażniających kosmetyków, niedopasowanych do typu i rodzaju cery.

4. Codzienne używanie peelingów myjących, które niepotrzebnie podrażniają i szarpią skórę, nie dając jej szans na regenerację. Zbyt częste peelingowanie cery jest szczególnie zabronione przy cerze trądzikowej, ponieważ przyczynia się do roznoszenia wyprysków i nadkażania kolejnych partii skóry.

5. Używanie tego samego wacika przez dwa dni. Jeśli zdarza Ci się, że jednego dnia zmywasz makijaż jedną strona wacika, a kolejnego – drugą, lepiej szybko wyzbądź się tego nawyku! Bawełniany wacik zbiera nie tylko kurz, lecz także gromadzi bakterie, które są niebezpieczne dla oczu. Stosując taką metodę możesz nabawić się np. zapalenia spojówek.

6. Brak mycia rąk przed demakijażem. Przed przystąpieniem do oczyszczania twarzy należy umyć dokładnie ręce, aby bakterie i zarazki znajdujące się na nich, nie zostały wtarte w naszą twarz.

Zatroszcz się o skórę z S.O.S. Dermo System od Delia Cosmetics, a Twoja twarz odwdzięczy Ci się nie tylko uczuciem świeżości, ale i promiennym, zdrowym i pełnym blasku wyglądem.